Valli­kraavi 14

  • #Eesti
  • #Tartu
  • #rekonstrueerimine
  • #mälestis
  • #säästev
  • #kortermaja
Kaasaegne arhitektuur Vallikraavi tänaval Tartus

Asukoht

Vallikraavi 14, Tartu

Pindala

1570 m2

Staatus

Valmis 2022

Tellija

Hausers

Arhitektuur

Margit Aule ja Katri Vanamets

Sisearhitektuur

studio ARGUS

Fotod

Martin Siplane ja Terje Ugandi

Kaunis ja ajaloolises vallikraavis Tartu Toomemäel asub omaaegne esinduslik kortermaja. Historitsistlikus stiilis hoone projekteeris ja ehitas ehitusinsener Otto Schröder 19. sajandi lõpus. Maja ehitati korduvalt ümber ja lisati juurdeehitisi. Aastatel 1945–2016 asus siin Tartu kunstimuuseum.

Hoone on plastiline ja liigendatud, ruumid on suursugused ja kaunid. Otsustasime lammutada 1950. aastatel ehitatud lisakorruse ja 1960. aastate juurdeehitise ning asendada need uute, stiili poolest paremini sobivate plastiliselt liigendatud lisandustega, mis on samal ajal modernsed ja historitsistlikest hooneosadest selgesti eristuvad. Rõhutasime trepikoja mahu vertikaalsust, lisades sellele kõrgust vintskapiga. Katusemaht on samuti vintskappidega väiksemateks osadeks jaotatud.

Säilinud on palju väärikaid detaile: seinamaalingud, tahveluksed, aknad, kahhelahjud, keldris punasest tellisest võlvlaed. Kõik need lisavad hoonele omapära ja on vääriliselt restaureeritud.

Elegantne punastest tellistest hoone on kaunis sümbioosis seda ümbritsevate Vallikraavi roheliste nõlvade ja kõrgete puudega. Vallikraavi 14 kortermajast on taas saanud üks Tartu pärle.

Meediakajastus

Eelmine projekt

Eesti suur­saatkond Moskvas

Järgmine projekt

Fahle galerii­tänav